سه‌شنبه, 12 فروردين 1399
  • ساعت : ۱۳:۴۹:۱۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ 
  • کد خبر : ۲۹۸۹
پنل تخصصی انتقال خون تحت عنوان سلامت خونpost transfusion hepatitis, در تاریخ 23/9/98 در روز سوم كنگره آزمایشگاه و بالین برگزار گردید.

سخنران اول دکتر پورفتح اله مدیرعامل سابق سازمان انتقال خون در مورد روند ارتقا سلامت خون و استراتژی های بکارگرفته شده صحبت کردند.

آقای دکتر علویان در مورد تاریخچه درمان بیماران تالاسمی و هموفیلی مبتلا به هپاتیتC  گزارش ارائه کردند و سپس به بررسی یک out break هپاتیتC  در بیماران تالاسمی یکی از بیمارستان های تهران پرداختند و نتیجه این بررسی که منجر به فهم این موضوع شد که انتقال بیمارستانی عفونت ها (Nosocomial Transmission ) باید بطور جدی مد نظر قرار گیرد و با رعایت احتیاطات لازم  (  Universal Precaution) از آن پیشگیری نمود.

سپس سرکار خانم دکتر امینی به ارائه نتایج NAT testing در پلاسماهای ارسالی پرداختند و مطرح کردند که نتایج در مقایسه با وضعیت جهانی، سلامت خوبی را نشان می دهد. در نهایت دکتر زهره شریفی نتایج طرح پژوهشی انجام شده در مورد OBI  در اهداکنندگان گلستان را ارائه کردند.وی بیان نمود علیرغم وجود مارکر آنتیHBc  در برخی مناطق ازجمله گلستان؛ هیچ موردی از وجود هپاتیت مخفی در پژوهش ایشان (NAT   HBV مثبت) در اهداکنندگان یافت نشده است.

در جمع بندی تاکید شد که اغلب بیماران تالاسمی و هموفیلی مبتلا به هپاتیتC  در ایران تحت درمان قرار گرفته اند و با ارتقاء وضعیت سلامت فرآورده های خون و با بکارگیری احتیاطات استاندارد جهت پیشگیری از انتقال بیمارستانی می توان به هدف ریشه کنی این بیماری در کشور دست یافت.

گفتنی است اعضا پنل شامل دکتر زادسر(دبیر علمی پنل)، دکتر مقصودلو ، دکتر امینی ، دکتر پورفتح اله و دکتر علویان بودند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

5.5.7.0
V5.5.7.0