سه‌شنبه, 25 مهر 1396
عنوان : گزارشی از سمنیار ISBT
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ 
ساعت : ۱۱:۵۸:۲۸

گزارشی از سمنیار ISBT

نتایج تحقیقات انتقال خون ایران مورد توجه اعضای انجمن بین المللی طب انتقال خون قرار گرفت.

کنگره انجمن بین المللی انتقال خون ISBT از 17 تا 21 ژوئن مصادف با 27 تا 31 خرداد در کپنهاک دانمارک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، در این کنگره 6 نفر از اعضای هیات علمی و کارشناسان سازمان انتقال خون و تعدادی از دانشجویان  شرکت کردند و خلاصه مقالات خود را در قالب پوستر ارائه دادند.

دکتر مهتاب مقصودلو معاون آموزشي و پژوهشي موسسه عالي طب انتقال خون در این مورد گفت: در این کنگره بین المللی کارگروه های تخصصی وجود داردکه اینجانب به عنوان عضو کارگروه اهدا و اهدا کنندگان و مصطفی مقدم رییس آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی سازمان به عنوان عضو کارگروه خونهای نادر در آن شرکت داشتند.

دکتر مقصودلو با اشاره به طراحی پروژه پژوهشی DOREMI در این کارگروه گفت: این پروژه به صورت مشترک در کشورهای اتحادیه اروپا انجام می شود و با توجه به توانمندی های پژوهشی ایران پذیرفته شد، انتقال خون ایران نیز در این پروژه شرکت داشته باشد.

وی افزود: هدف از این پروژه تامین خون سالم و کافی برای شهروندان است و جنبه های مختلفی چون مطالعه در مورد رفتار اهدا کنندگان، سلامت اهدا کنندگان، سلامت خونهای اهدایی، بازاریابی اجتماعی و هزینه اثر بخشی مداخلات انتقال خون و آموزش؛ بخشهای مختلف پژوهشی و اجرایی این طرح تحقیقاتی است که در مورد مدیریت اهدا کنندگان خون در اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

دکتر مقصودلو معاون آموزشي و پژوهشي موسسه عالي طب انتقال خون همچنین در مورد این سمینار گفت: از جمله  مباحث جالب توجه مطرح شده در این سمینار عبارت بودند از: بررسی اهدای خون نوجوانان 16 تا 17 سال در آمریکا و افراد مسن 65 تا 80 سال در بلژیک.

 وی تاکید کرد: تغییر در هرم سنی ، بافت جمعیت و افزایش امید به زندگی زمینه این تحقیقات را پدید آورده است و جالب است بدانید این تحقیقات نشان می دهد میان کیفیت خون افراد مسن و افراد جوان بر خلاف تصور، تفاوت چندانی وجود نداشت و با توجه به افزایش جمعیت سالمندان در ایران نتایج این تحقیقات می تواند در کشور مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به تمرکز شعار روز جهانی اهدا کنندگان خون بر تامین خون درمواقع بحران، در یکی از پنل ها در مورد مدیریت خون در بحرانهای انسانی و چالش ها و آمادگی ها مباحثی را مطرح کردند.

بنا براین گزارش نسخه جدید کدهای اخلاقی مراکز انتقال خون دنیا بخش دیگری از مصوبات این کنفرانس بود که در کارگروه اخلاق در انتقال خون آماده شده بود.

همچنین دکتر مقصودلو نتایج مطالعه ای که در مورد اهدا کنندگان بار اول برای افزایش بازگشت آنان در چهار استان کشور انجام داده است را در این کنفرانس مطرح کرد.

وی افزود: در این مطالعه که به روش آزمایشی انجام شده بود نقش اگاهی بخشی تلفنی، مکتوب با محتوای آموزشی و مکتوب با محتوای عاطفی و تقویت با دادن هدیه و جلسه توجیهی بلافاصله بعد از اهدای خون طی شش ماه در اهدا کنندگان بار اول مورد آزمایش قرار گرفت و بیشترین میزان مراجعه مجدد در  میان گروه دریافت کننده پیام با مفهوم عاطفی با فراوانی 36 درصد مشاهده شد.

همچنین بیشترین بازگشت با ارسال پیام آموزشی در میان قشر تحصیل کرده با 42 درصد فراوانی دیده شده است و اقشار غیر دانشگاهی بیشترین پاسخ مثبت را به نامه های عاطفی داده اند.مقاله مربوط به این پژوهش به زودی منتشر خواهد شد.

کنگره انجمن بین المللی انتقال خون سال آینده 2018 میلادی در کشور کانادا برگزار می شود و مقرر شد مباحث کارگروه تخصصی اهدا و اهدا کنندگان توسط اعضای این کارگروه از کشورهای ایران، آمریکا و ایتالیا تهیه شود.

گفتنی است تجربیات فرهنگی ایران در زمینه فرهنگ اهدای خون و سایر دستاوردها مورد توجه کشورهای عضو قرار گرفته و ایران در این کنگره موقعیت مناسبی کسب کرده است.

 


نمایش تعداد بازدیدها : 118

بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8